PLAMIENKA DRIEMAVÁ 2018

Po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli, že mláďatá vložíme späť do hniezdnej búdky, ktorú sme zabezpečili proti vniknutiu kuny a budú umelo dokrmované pracovníkmi správy NP Veľká Fatra. Dnes som ich prebral do starostlivosti. Žiaľ, včera mi kolega oznámil, že najmladšie mláďa uhynulo. Takže ostali dve. Tie sa majú k svetu, vedia už samostatne prijímať potravu. Najmladšie mláďa bolo v inkubátore a nedokázalo ešte samostatne prijímať potravu.

Juraj Žiak

*************************************************************************************************************************************

Správa Národného parku Veľká Fatra spolu s firmou PROFI-NET s.r.o. prinášajú pre Vás nové zaujímavé projekty živých prenosov, ktoré môžete sledovať na našich stránkach npvelkafatra.sk a kukaj.sk.

Už v minulosti sme návštevníkom webu kukaj.sk ponúkli sledovanie živého prenosu z hniezdiska rybárikov riečnych. Tento rok sme pre Vás prichystali pohľad do hniezda našej najkrajšej sovy plamienky driemavej. Plamienka driemavá je tzv. synantrópny druh, ktorého výskyt je viazaný na blízkosť ľudských sídel. Na hniezdenie využíva ľudské stavby, predovšetkým hospodárske budovy ako maštale, humná, povaly, senníky a tiež kostolné veže. Párik, ktorého hniezdenie máte možnosť sledovať hniezdi v hniezdnej búdke inštalovanej pod štítom starého humna. Aktuálne samička sedí na 4 vajíčkach, z ktorých sa koncom mája majú liahnuť mláďatá. Plamienky driemavé v minulosti z Turčianskej kotliny takmer vymizli a v súčastnosti prežívajú len vďaka podpore reintrodukčných programov. Poďakovanie za spoluprácu a ústretovosť patrí firme GAYA s.r.o. a TURVOD a.s. Prenos odborne spracoval a koordinuje Ing. Juraj Žiak (Správa NPVF), technickú logistiku a koordináciu zabezpečuje Ivan Daráni.

 

dravce.jpg
logo_tanap_sk_podklad_png_maly.png
podbanske.jpg
imco.jpg
wisenet.jpg
135.png
kukaj_223x100.jpg
ateas_kukaj.jpg
zivekameryjpg.jpg