profinet.jpg
imco.png
csweb1.jpg
ipsec.jpg
banner_246x110.png
2018-kopie.jpg
tanap.jpg

Predošlé projekty

Bociany - Demänová 2015

10.5.2015 cca o 12.00 ku našej osamelej samičke priletel "zabudnutý" fešák a zo smutnej samičky sa zdá sa stáva šťastná Demänovská dvojica. S napätím sme "kukali" či sa im ešte zadarí vychovať malé bociančatká a či sa skamarátia.

viac informácií )

Bociany - Vavrišovo 2015

Prinášame Vám ďalší pohľad do hniezda bociana, tentoraz v novej lokalite v dedine Vavrišovo. Bocianie hniezdo bolo monitorované až dvoma kamerami.

viac informácií )

Bociany - Záhlinice 2015

Ďaľší z projektov sledovania bocianov u našich západných susedov v Česku.

viac informácií )

Bociany - Pribylina 2015

V Pribyline sa hniezdo nachádza v záhradke rodinného domu rodiny Šimčovcov. Príkladne si robia štatistiku už 25 rokov, kedy tu bociany po prvýkrát zahniezdili. Za tie roky z hniezda už odprevadili 65 mláďat. V minulom roku tu bocianí rodičia dokonca odchovali až 5 mláďat.

viac informácií )

Bociany - Partizánska Ľupča 2015

Ďalší projekt online prenosu bocianieho hniezda z kamery umiestnenej na komíne obecného úradu v Partizánskej Ľupči.

viac informácií )

Rodinka Arnoldovcov 2015

Orlica Anička sa koncom apríla šťastne vrátila zo zimoviska v juhovýchodnej Afrike a v priebehu apríla a mája bola viac krát pozorovaná v spoločnosti samca Arnolda. Ten aj niekoľko krát navštívil minuloročné hniezdo, kde ho však čakalo nemilé prekvapenie v podobe kuny lesnej. Tá, ako sa neskôr ukázalo, vo vnútri orlieho hniezda priviedla na svet minimálne jedno mlada. Pomocou nainštalovanej kamery sa podarilo nafilmovať, ako Arnold telo mladej kuny usmrtil a odniesol preč z hniezda. Dúfali sme, že naše orly obsadia niektoré zo svojich hniezd v okolí, čo sa žiaľ nestalo. Príčinou môže byť, že tento rok majú nedostatok svojej najdôležitejšej koristi, hrabošov poľných. Anička a Arnold boli niekoľko krát pozorované, ako v blízkosti hniezdiska chodia po lúkach a chytajú jašterice... Okolie neustále monitorujeme, digitálna mapa v prílohe dokumentuje že Anička prespáva v blízkosti hniezda. V posledných dňoch nastali technické problémy a online prenos z ich hniezda sa prerušil. Ukázalo sa, že pravdepodobne kuna prehryzla káble vedúce ku kamere (foto). Dúfame, že aj naďalej budete sledovať našu stránku a online prenosy z iných hniezd, ktoré nám sponzorsky zabezpečuje firma PROFI – NET s.r.o.

viac informácií )

Spevavce TANAP 2014/2015

Predovšetkým v dôsledku stále sa zhoršujúceho životného prostredia a rýchlych zmien našej krajiny zaznamenávame čoraz nižšiu početnosť vtáčích druhov, ktoré u nás žijú. Mnohé z tých, ktoré boli v minulosti celkom bežné, sú dnes už veľmi vzácne. Vo všeobecnosti trpia napríklad spevavce nedostatkom potravy najmä vtedy, keď napadne veľa snehu alebo prichádzajú dlhotrvajúce silné mrazy. Avšak niektoré spevavce, ako napríklad krivonosy smrekové, hniezdia a vyvádzajú svoje potomstvo v zime.

viac informácií )

Spevavce na Liptove 2014/2015

Správa TANAPu a team KUKAJ.SK už štvrtú zimnú sezónu spoločne spolu s firmou PROFI–NET s.r.o. namierila dve zo svojich web kamier na spevavce v Liptovskej kotline. Široká verejnosť, hlavne mládež mohli znovu vzhliadnuť celú galériu spevavcov, ktoré si prišli prilepšiť v zimnom období na kŕmidlo. Kamera bola umiestnená hlboko v lese

viac informácií )

Rodinka Arnoldovcov 2014

Správa TANAP v úzkej spolupráci s tímom KUKAJ.SK spústila online prenos z domácnosti našej najsledovanejšej rodinky orlov krikľavých. Zničený kamerový systém po májovej veternej smršti bol nahradený novou technikou. Odvtedy ste si mohli znovu vychutnávať unikátne zábery z nového hniezda Arnoldovcov .

viac informácií )

Kamzíky a svište 2014

Online kamera z alpínskeho stupňa, kde možeme spoločne pozerať filmové obrázky čo práve robia naše glaciálne relikty kamzík a svišť.

viac informácií )

Bociany - Partizánska Ľupča 2014

Ďalší projekt online prenosu bocianieho hniezda z kamery umiestnenej na komíne obecného úradu v Partizánskej Ľupči.

viac informácií )

Bociany - Demänová 2014

Pohľad do bocianieho hniezda v Demänovej, ktoré ste mali možnosť sledovať aj pominulé roky a tak aj teraz Vám na základe veľkého záujmu divákov, prinášame zábery z mediálne najznámejšieho hniezda.

viac informácií )

Bociany - Pribylina 2014

Pripravovaný projekt online prenosu bocianieho hniezda z podtatranskej oblasti z dediny Pribylina. Dňa 29.3.2014 sme nainštalovali kameru do súkromného domu rod. Šimčovcov pre lepší pohľad do hniezda za čo im touto cestou ďakujeme.

viac informácií )

Rybáriky 2014

Online prenos z hniezdiska sympatickej dvojice rybárikov, žijúcej na starom koryte Váhu. S poľutovaním sme však priamy prenos museli predčasne ukončiť pre záplavu celej technológie a aj hniezdiska rybárikov.

viac informácií )

Spevavce na Liptove 2013/2014

Správa TANAPu už tretiu zimnú sezónu spoločne spolu s firmou PROFI – NET, s.r.o. prevádzkovala dve zo svojich web kamier zamerané na spevavce v Liptovskej kotline. Široká verejnosť, hlavne školská mládež, znovu mohli vzhliadnuť celú galériu spevavcov, ktoré si prišli prilepšiť v zimnom období na krmítka sledované živou kamerou. Mierna zima a včasná jar nám aj tak pred kamery pritiahla veľa druhov spevavcov. Dňom 24. 03. pod Západné Tatry do Pribyliny sa na svoje hniezdo prinavrátil bocian, čo je takmer o 3 týždne skôr ako minulý rok. Z tohto dôvodu sme demontovali web kamery od krmítiek. Po zime na prenosovej technológii bola okamžite vykonaná nutná údržba a ďalšie renovácie aj na podnety divákov, ktoré prispejú k vylepšeniam. Záujem o naše prenosy láme rekordy z predchádzajúcich prenosov. Bocianiu rodinku budeme kamerami monitorovať pravdepodobne do poslednej dekády augusta, keď mladé bociany sa budú s rodičmi pripravovať na odlet do svojich zimovísk v Afrike, odkiaľ všetci netrpezlivo očakávame orla Arnolda.

viac informácií )

Spevavce na Liptove 2013/2014 - centrum mesta

Od začiatku priameho prenosu skonzumovali naše spevavce už 600 kg potravy (prikrmovali sme v dvoch lokalitách). Najobľúbenejšie boli zatiaľ orechy a na druhom mieste je slnečnica. Kamera je umiestnená v centre mesta Liptovský Mikuláš.

viac informácií )

Dravce 2014

Veľké oteplenie pred príchodom jari ukončilo projekt „Dravce na Liptove“ predčasne. Používaná návnada pre dravce bola zozbieraná z úhynov zveriny na cestných komunikáciách. Do začiatku projektu bola uskladnená v mraziacich boxoch a dopĺňaná pred objektív kamery podľa potreby. Po minuloročných negatívnych skúsenostiach sme dopracovali bezpečnostný systém proti poškodeniu, prípadne odcudzeniu kamery. Dlhá teplá zima pre návštevníkov stránky neveštila nič dobré. Podhorské lúky bez snehovej pokrývky a lesné porasty núkali dostatok potravy. Dravce Liptova tak nachádzali obživu v širokom okolí. Návšteva dravcov pred kamerou bola teda iba taká, ako nám to umožnila tohtoročná teplá zima.

viac informácií )

Bociany - Partizánska Ľupča 2013

V prenose bocianov ktorý sme zahájili 10. apríla, nám príroda zariadila nečakanú zmenu. Bocianica pravdepodobne nezvládla dlhú cestu z údolia Nílu a novú partnerku bocian neprijal. Našu kameru sme preto presunuli na jeden z komínov obecného úradu v Partizánskej Ľupči, kde sa odohrával dosť smutný príbeh bocianej rodinky. Počasie žiaľ neprialo a tak ostali napokon len dva bocianíky, ktoré nás dúfajme navštívia a budeme ich môcť v budúcnosti pozorovať online. Ďakujeme p. Ľubomírovi Fričovi starostovi obce za ústretovosť a za možnosť umiestniť technológiu na obecný úrad a rovnako p. Jozefovi Urbanovi za poskytnutie plošiny a techniky pri týchto náročných prácach.

viac informácií )

Dravce 2013

Náročný projekt nachádzajúci sa mimo obývanej zóny vo voľnej prírode v tých najtvrdších podtatranských klimatických pomeroch. Správa TANAPu vyvinula veľa úsilia aby nový projekt bol čo najrýchlejšie realizovaný. Potrebných bolo niekoľko súhlasov od dotknutých organizácií. Všetko sa nechalo na prírodu. Bol to prvý pokus priblížiť verejnosti a odborníkom dravce Liptova z divokej prírody. Používaná návnada pre dravce bola časozberne zozbieraná z úhynov zveriny na cestných komunikáciách, ktoré boli do začiatku projektu uskladnené v mraziacich boxoch.

viac informácií )

Sokoly - Žilina 2013

Znáška šiestich vajíčok sokola myšiara, ktorý sa udomácnil na najvyššom poschodí kostola na námestí v Žiline, nám rozšírila projekt online prenosov. Na hniezdo v centre mesta nás upozornila a všetky potrebné povolenia vybavila ornitologička Eva Stanková z Občianskeho združenia Tilia. Správa TANAPu spoločne so sponzorom, firmou PROFI-NET nainštalovala web kameru vysoko nad ruchom námestia. Spoločne s odborníkmi sme sa mohli v časovom horizonte asi 8 týždňov podeliť o zážitky pri vyliahnutí a výchove sokolích mláďat.

viac informácií )

Holuby - Liptovský Mikuláš 2013

Náš objektív zavítal aj do hniezda holubov, no žiaľ nepodarilo sa nám nasnímať toľko zaujímavostí ako v predchádzajúcich projektoch, pretože dve znášky vajíčok ostali nevyliahnuté a tak bol tento projekt ukončený . Pevne veríme, že sa nám v budúcnosti podarí opätovne navštíviť hniezdo holubov a spoločne sa tak podeliť o zábery, ktoré budú svojím spôsobom unikátne.

viac informácií )

Spevavce 2012/2013

Po predošlom úspešnom prenose spevavcov sme sa pokúsili kameru umiestniť do jednej zo záhrad pod Tatrami, no nebolo tam zabezpečené až také divadlo na aké sme boli zvyknutí z minulosti a to aj vďaka tomu, že kamera sa nachádzala v obytnej časti a spevavce tam boli vyrušované . Aj napriek tomu sa nám podarilo zaznamenať niekoľko zaujímavých momentov a spevavce nám spapali za zimné obdobie cca 110 kg slnečnice.

viac informácií )

Kamzíky a svište 2012

Aj v roku 2012 sme pokračovali v prenose z prírody z tatranskej kotliny. Počkali sme pokiaľ zo svojho hniezda do voľnej prírody vyleteli sokoly a web kameru sme presťahovali do alpínskeho stupňa, kde sme mohli spoločne pozerať filmové obrázky čo práve robia naše glaciálne relikty kamzík a svišť. Kamera bola umiestnená vo výške 1900 m. n.m. v extrémnych klimatických podmienkach. Kamerový systém slúžil okrem nerušeného výskumu etológie (správania zvierat), aj ako ochrana svištej kolónie pred pytliactvom a vyrušovaním svištieho a kamzičieho biotopu. Veľká vďaka patrí Správe TANAPu za umožnenie tohto prenosu, no rovnako patrí veľká vďaka pracovníkom a TANAPU, ktorí nám pomohli vyniesť cez 200 kg technológie na uskutočnenie prenosu do extrémne náročného terénu.

viac informácií )

Bociany - Demänová 2012

Pohľad do bocianieho hniezda v Demänovej umožnil širokej verejnosti detailne nahliadnuť a ukázať nám ako prebieha prvotná úprava hniezda po prílete, párenie a starostlivosť o mláďatá. Tento prenos nám naozaj detailne ukázal a zodpovedal niektoré otázky, ktoré vznikali počas prenosu. Tento prenos zviditeľnil projekt kukaj.sk a mal veľký úspech medzi divákmi.

viac informácií )

Sokoly - Poprad 2012

Medzi ďalší zaujímavý prenos patril monitoring sokolej rodinky, ktorá sa usídlila v kvetináči na jednom z popradských balkónov a to zhodou okolností u ochrancu prírody pána Ing. Haratyka. Tento prenos bol zaujímavý hlavne z toho dôvodu, že tu prebehla adopcia sokolíkov, ktoré boli nájdené opustené. Veľká vďaka patrí pánovi Ing. Haratykovi za poskytnutie priestoru pre umiestnenie technológie, za zabezpečenie povolenia pre umiestnenie zariadení a aj za starostlivosť o tieto jedince.

viac informácií )

Spevavce 2011/2012

Svište sa už uložili na zimný spánok resp. hybernáciu, no naša prenosová technika nám kričala z garáže, a preto sme si povedali, že sa pokúsime zmonitorovať zimujúce vtáctvo v záhrade správy Tanapu v Liptovskom Mikuláši.

viac informácií )

Kamzíky a svište 2011

Jeden z prvých projektov zameraný na online vysielanie z Vysokých Tatier. Tento projekt nás presvedčil o tom, že je o online prenosy veľký záujem a preto sme zotrvali v ťažkej skúške a pustili sme sa do ďalších projektov aj vďaka podpore a ústretovosti Správy Tanapu za čo im patrí poďakovanie !

viac informácií )